Od danych do decyzji w biznesie. Rozwój SAS | AI w Sell a Service.

Od danych do decyzji w biznesie. Rozwój SAS | AI w Sell a Service.

Rok 2023 był niewątpliwie dla wszystkich czasem intensywnego rozwoju w obszarze nowych technologii i sztucznej inteligencji, przynosząc za sobą wiele innowacyjnych zmian i postępów. Sztuczna inteligencja w tym roku osiągnęła kolejny poziom, wkraczając w dziedziny, które dotychczas wydawały się poza jej zasięgiem.

Dla nas, zespołu Sell a Service, był to czas intensywnej pracy, wielu badań, testów i zmian oraz towarzyszącej temu wszystkiemu ekscytacji. Już w zeszłym roku tworząc plan i nadając kierunek rozwoju, wiedzieliśmy, że narzędzie, które stworzymy, będzie innowacyjne, a swoim działaniem wesprzemy pracę firm usługowych. I tak się stało.

W czerwcu wdrożyliśmy nasze dwa produkty. Pierwszym z nich był SAS | Compass  - wirtualny przewodnik po kierunkach, kluczowych dla sukcesu biznesów usługowych online, a także SAS | AI -  inteligentny radar wniosków do wdrożenia, niezwykle przydatny w pracy działów customer care, marketingu i sprzedaży w firmach usługowych wielu branż.

Jak to się zaczęło - dlaczego wybraliśmy rynek usług?

“Co miesiąc klienci firm usługowych generują ogromną ilość danych na temat usług, które mogłyby wesprzeć ich funkcjonowanie. Jednak brakuje zasobów, narzędzi i wiedzy jak sprawić by stały się one użyteczne. Jednocześnie na rynku big data rozwija się kierunek “Od danych do decyzji”, czyli Insights as a Service (IaaS), konkurujący z obecnymi narzędziami Business Intelligence, a jego rozwój idzie równolegle z adaptacją sztucznej inteligencji w biznesie”. - mówi Katarzyna Młynarczyk, CEO Sell a Service. “Decyzję o działaniu w branży usługowej podjęliśmy i ze względu na dane i potencjał rynkowy, jak i nasze doświadczenia. Badania, które przeprowadziliśmy w Sell a Service na 12 branżach usługowych i ponad 3 mln rekordów danych, pozwoliły na opracowanie narzędzia SAS | AI i potwierdzeniu skuteczności” - dodaje prezeska.

SAS | AI - NARZĘDZIE MIERZĄCE WARTOŚĆ USŁUG 

SAS | AI to narzędzie Self-Service w postaci panelu użytkownika i raportu z wnioskami. Bazuje na autorskiej mierze oceny usług, która dynamicznie dopasowuje się do danej branży usługowej, dzięki wsparciu sztucznej inteligencji.

👉🏼Jak działa SAS | AI?

SAS | AI w kilka minut strukturyzuje dane (które zawierają treści tekstowe - między innymi opinie o usługach, treści ankiet, zapytań sprzedażowych, customer care, NPS)), prezentując ich ocenę i raport, który zawiera:

  • opis i streszczenie najważniejszych informacji,
  • główne parametry dla branży,
  • wyróżniki wobec konkurencji,
  • podsumowanie zmian do wdrożenia i najważniejsze sygnały.

Przykładowy raport cz. 1

Przykładowy raport cz. 2

Dowiedz się więcej o możliwościach SAS | AI,  zmierz wartość swoich usług, poznaj wyróżniki, ważne sygnały i zwiększ sprzedaż swoich usług!

👉🏼 [Jak wykorzystać SAS | AI w Twojej firmie]

Komu może się przydać?

Ze względu na jakość danych oraz ilość parametrów oceny usług, dotychczas przeprowadzone badania
i wdrożenia zostały zrealizowane w branżach: usług turystycznych, wellness, usług profesjonalnych, doradczych, edukacyjnych, gastronomicznych, serwisów samochodowych, wynajmu samochodów, nauki jazdy, a także usług poserwisowych.

Komu w Twojej firmie najbardziej przyda się to narzędzie, czyli grupy reprezentantów w firmach usługowych, które korzystają z rozwiązania Inteligentnego Radaru wniosków (SAS | AI):

1. Dział marketingu i komunikacji

2. Dział sprzedaży i biznes development

3. Dział customer care/ contact center

👉🏼[Zobacz jak w praktyce działa SAS | AI]

Wykorzystanie SAS | AI w praktyce:

Case studies, jak SAS | AI rozwiązuje problemy firm usługowych?

🏝 RAINBOW TOURS USPRAWNIENIE DZIAŁU MARKETINGU I SPRZEDAŻY ONLINE

Grupa docelowa:

DZIAŁ CUSTOMER CARE, CONTACT CENTER, CONTENT/ MARKETING 

Rainbow Tours to jeden z największych tour operatorów w Polsce, posiadający ogromną ilość  danych - opinii o hotelach i wycieczkach. Do tej pory część z zatrudnionych pracowników zajmowała się analizą rekordów danych, a w dziale Customer care obsługą pytań ze strony internetowej (Livechat).

Poczucie marnowania potencjału danych do działań komunikacyjnych, ale też sprzedażowych na stronie r.pl spowodowało, że organizacja sięgnęła po pomoc w strategii danych i zbudowaniu 2 rozwiązań:

1. SAS | AI - panel zarządzania opiniami, argumentów i treści marketingowych dla pracowników wewnątrz firmy.

SAS | AI opracował i wdrożył dla zespołu Rainbow nie tylko codziennie używany dashboard (self-service), z inteligentnie generowanymi opisami hoteli i wycieczek, pokazujący ich najważniejsze wyróżniki oraz umożliwiający znalezienie oceny każdego ze wskaźników.

Dzięki SAS | AI pracownicy, którzy codziennie zajmowali się wyłącznie analizą opinii i ci, którzy tworzyli opisy na stronę, swoje obowiązki mogą wykonywać szybciej i trafniej. 

2. Rainbow AI - inteligentna wyszukiwarka w formie Q&A dla klientów na stronie r.pl

"Myśleliśmy o kilku hotelach w Meksyku, ale nie możemy się zdecydować, bo jeden najważniejszy dla nas parametr nie został wspomniany w opisie”. To częsty scenariusz wielu klientów.

Przejrzenie średnio setek opinii per hotel jest dla użytkownika strony r.pl niemożliwe. Badania wskazały, że znalezienie konkretnej informacji czy elementów, które nie występują w standardowych opisach, stanowi moment krytyczny i skutkuje rezygnacją z zakupu wycieczki czy pobycie w hotelu.

Na pomoc w tym problemie zespół Sell a Service stworzył Rainbow QA - inteligentną wyszukiwarkę. Wystarczy zadać pytanie w oknie QA na dole strony, a system AI na podstawie opinii i opisu wygeneruje odpowiedź, wskazując jednocześnie źródła, na których bazował (opinie, w których znajduje się odpowiedź na pytanie).

Dzięki Rainbow QA użytkownicy strony mogą podejmować decyzje o zakupie, otrzymując właściwą informację, nie opuszczając strony.

💻 FIXIT - RADAR CYRKULARNOŚCI 

Grupa docelowa:
DZIAŁ SPRZEDAŻY, DZIAŁ CUSTOMER EXPERIENCE, DZIAŁ CUSTOMER CENTER

Fixit to jeden z europejskich liderów branży usług poserwisowych, którego głównym celem jest bycie partnerem we wdrażaniu innowacji produktowych dla swoich klientów. Firma tworząc ekosystem partnerski podjęła się misji minimalizacji ilości elektronicznych odpadów. 

Do Fixit spływaja miesięcznie tysiące komunikatów o konieczności wymiany/naprawy/serwisu sprzętu. Przypadki awarii konkretnego produktu są opisywane przez klientów. Organizacji brakuje jednak zasobów na analizę danych oraz narzędzi do ich strukturyzowania i szybkiej identyfikacji elementów, które mogą być odzyskane/poddane recyklingowi i upcyclingowi.

SAS | AI opracował dedykowaną wersję narzędzia, które:

- porządkuje w kategorie zapytania/opinie/opisy priorytetowych elementów,

- szereguje w listę parametrów, które sygnalizują potencjał w zakresie GOZ,

- w 3 minuty tworzy raport dla vendora, pokazując argumenty/elementy i parametry mające potencjał w cyrkularnej strategii drugiego życia produktów.

Od danych do decyzji - przewaga Sell a Service na tle agencji badawczych, narzędzi BI i monitorowania Internetu

Mogłoby się wydawać, że narzędzi oraz organizacji zajmujących się analizą danych i wyciąganiem z nich wartościowych wniosków jest wiele. Nasuwa się więc pytanie, co wnosimy na rynek, czego nie mają inni? Czy faktycznie jest to potrzebne?

Tworząc rozwiązania Sell a Service poszliśmy o krok dalej od “konkurencji”. Pracując nad autorskim modelem i rozwiązaniami self-service wiedzieliśmy, że przyszłością skutecznej i szybkiej analizy danych jest sztuczna inteligencja, a jej wzrost popularności w ostatnim roku pokazał wielu z nas, że obszary pracy, które wydawały się być zarezerwowane jeszcze na długie lata wyłącznie pracy człowieka, już dziś z powodzeniem przejmuje sztuczna inteligencja.

W przypadku dużych firm konsultingowych wykorzystywana jest głównie wiedza specjalistyczna osób wykonujących analizy raportów, stanów sprzedażowych lub innych parametrów, mierzących poziom rentowności danego modelu biznesowego. Jest to proces dość czasochłonny, ale przede wszystkim nieskalowany - nie ma zautomatyzowanych mechanizmów przetwarzania danych. Z kolei narzędzia analityczne i monitoringu Internetu pozwalają jedynie na wizualizację określonych parametrów biznesowych na podstawie danych dostarczonych przez klienta.

“Należy podkreślić, że w swojej ofercie żadna z firm nie posiada modelu, który dostosowuje się do potrzeb konkretnego klienta, a raczej to klient ma przygotować dane w sposób odpowiadający określonym standardom firmy. Co więcej, model biznesowy firm tego rodzaju opiera się na udostępnieniu platformy, z predefiniowanymi kategoriami, które nie są elastyczne i nie dają wskazówek, co dalej zrobić z konkretnymi danymi. My idziemy o krok dalej”. - mówi Katarzyna Młynarczyk, CEO Sell a Service.

SAS | AI wynosi obszar analizy danych na wyższy poziom, stosując m.in. model ekstrakcyjny oparty na architekturze przetwarzającej język naturalny i nie tylko monitoruje treści i aspekty dotyczące danych kluczowych fraz, ale również podaje wnioski do wdrożenia dopasowane do specyfiki usług bez konieczności dodatkowych kompetencji do ich analizy. 

Warto wspomnieć, że stworzyliśmy narzędzie, które już po pierwszym przetworzeniu danych pokazuje cenne informacje, które dana firma może wykorzystać w praktyce. Sztuczna inteligencja “karmi się” danymi, przez to praca z tak dużymi markami jak Rainbow, czy Fixit, które posiadają ogromne ilości danych, cieszyła nas podwójnie, pozwalając na rozwinięcie naszego narzędzia i stworzenie produktu o wysokiej klasie skuteczności działania.

Sell a Service w mediach

Sell a Service to zespół multidyscyplinarnych ekspertów nie tylko w dziedzinie nowych technologii i danych, ale przede wszystkim projektowania usług, z pasją do dzielenia się wiedzą.

W tym roku, oprócz tworzenia treści na naszą stronę internetową oraz wirtualnego przewodnika SAS | Compass nasza prezeska - Katarzyna Młynarczyk udzieliła kilku komentarzy w tym do Forbes Polska | Wyborcza, w którym podkreśla rolę strategii danych i wsparcia AI w identyfikacji kluczowych parametrów produktowych z potencjałem do wprowadzenia gospodarki obiegu zamkniętego. [Link do materiału]

A także wywiadu do gazety Wyborczej o trendach w kategorii Customer Experience.

Sell a Service na świecie

Świętowaliśmy również sukces Katarzyny Młynarczyk, która wygrała aplikację na guest lecturer Uniwersytetu Savannah College of Art and Design | USA, najbardziej prestiżowej uczelni na świecie kształcącej projektantów usług, gdzie przeprowadziła tygodniowe warsztaty w temacie wykorzystania AI dla wsparcia strategii przetwarzania danych i obszaru Insights as a Service dla branży usługowej otrzymując propozycję stałej współpracy wykładowej z Uniwersytetem jako profesor Service Design. 

🚀 Sell a Service - kierunek działań na 2024 rok

Współprace ostatnich miesięcy, a także nasz zespół badawczy dostarczyły nam konkretnych informacji zwrotnych. Widzimy, które elementy warto udoskonalić w pierwszej kolejności i wiemy, że 2024 rok rozpoczniemy pracą nad ulepszeniem sposobu prezentacji wniosków i pójścia w stronę  IAAS (wspomnianego na początku artykułu), w taki sposób, aby użytkownik już po kilku sekundach otrzymywał esencję danych, a w kolejnym kroku mógł je zagłębiać w wybranym przez siebie kierunku. Jednocześnie, rozbudowując obszar oceny parametrów w formie score z perspektywy organizacji czy branży (SAS | Score).

Przyszłość analizy danych to sztuczna inteligencja.

Obserwując, ile udało nam się wypracować w ciągu ostatnich miesięcy, nie mamy złudzeń, że kolejny rok będzie dla nas niezwykle aktywnym czasem. Przeszliśmy drogę od narzędzia, które pozwala na strukturyzację danych do narzędzia, które dodatkowo pozwala wyciągnąć najważniejsze informacje gotowe do użycia w praktyce, już w kilkanaście sekund.

Coraz większa  w coraz to nowych branżach pozwala spojrzeć na nią jako na element usprawnienia działalności przedsiębiorstw usługowych, zaczynając od ustrukturyzowania i oceny potrzebnych do podejmowania decyzji biznesowych danych. w obszarach, o których wcześniej nawet by nie pomyśleli, że jest możliwe robić coś szybciej, dokładniej, albo w ogóle, że dane, które posiadają, są bardziej użyteczne, niż myśleli.

Cieszymy się, że możemy współpracować z polskimi przedsiębiorstwami, dając im narzędzia na światowym poziomie. Jednocześnie patrząc w przyszłość, nie możemy się doczekać, aż będziemy mogli poinformować o naszych pierwszych wdrożeniach na świecie.

Kontakt

Jesteś zainteresowana/y współpracą? A może chcesz o coś zapytać. Skontaktuj się z nami.

Napisz wiadomość na adres kate@sellaservice.com