Najlepsze pomysły przychodzą w trakcie działania i jesteśmy tego świetnym przykładem. Tworząc Sell A Service, byliśmy sfokusowani na usługach - trudno się dziwić, w końcu działamy na rynku usługowym od kilkunastu lat. Wiedzieliśmy czego takie biznesy potrzebują - szybkiej analizy danych z wyszczególnieniem określonych parametrów, by móc trafniej i szybciej wyłapywać błędy, nie tylko dzięki danym, które posiadają w swoim systemie, ale przede wszystkim dzięki opiniom, które dostarczają klienci, często na ogromną skalę. Dziś przenosimy tę wiedzę na nowy, kluczowy obszar – inteligentnego zarządzania cyklem życia produktów elektronicznych gospodarki e-waste.
SAS Q4 2022 - Q4 2023
Stworzenie rozwiązania odpowiadającego na potrzeby branży usługowej, wymagało nie tylko szeregu analiz, badań i technologii, ale również wiedzy o branży, szczegółach i specyfice danych usług. I tak, po miesiącach prac - w maju 2023 opublikowaliśmy pierwszą wersję SAS | AI - narzędzia opartego na mocy sztucznej inteligencji, które z danych dostarczonych na temat określonej usługi wyciąga parametry, wskazuje ich ocenę, a także analizuje je tworząc ogólną opinię, wskazując pozytywne elementy, jak i obszary krytyczne, wymagające podjęcia natychmiastowego działania.
Należy pamiętać, że usługi, ze względu na swoją niematerialność i specyficzny charakter - w przeciwieństwie do produktów - to szczególny obszar. Nie można ich dotknąć ani zmagazynować, a czasami nawet udowodnić, że istnieją, czy porównać ze sobą, stąd zamknięcie ich w opcjach i parametryzacja bywa trudne.
Już po pierwszych wdrożeniach, otrzymując pozytywny feedback, zobaczyliśmy jak rozwiązanie SAS | AI świetnie odnalazło się w rzeczywistości prawdziwych klientów, odpowiadając na ich potrzeby, a dzięki pracy na danych m.in. Benefit, czy Rainbow, mogło rozwinąć się jeszcze lepiej, dzięki czemu cały proces trwa szybciej i daje coraz większą korzyść.
Dodatkowo, aby wprowadzić pracowników i właścicieli firm usługowych na myślenie o usługach, jak o produktach stworzyliśmy specjalną ścieżkę edukacyjno-warsztatową SAS | Compass, wskazującą kluczowe obszary dla branży usługowej, na które należy zwrócić uwagę podczas sprzedaży usług w sieci.
Sprawdź artykuł [Czy usługi można sprzedawać w internecie jak produkty]
FIXIT - wsparcie na ścieżce gospodarki obiegu zamkniętego
Oprócz współpracy ze wspomnianymi wcześniej firmami, naszym kluczowym partnerem biznesowym stała się firma FIXIT, specjalizująca się w naprawach elektroniki użytkowej, IT oraz innych urządzeń, dążąc do przedłużania ich życia i wspierania gospodarki obiegu zamkniętego.

Źródło: https://fixit-service.com/dla-biznesu/
Jak wspomina w wywiadzie dla Forbes Polska Mariusz Ryło, CEO Fixit, “W Fixit dokładnie badamy opinie konsumentów i rynek. W analizie pomaga nam rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji od naszego partnera, firmy Sell A Service. Zrozumienie potrzeb wpływa na sukces produktów i ich producentów. Od tego zależy przyszłość Europy i rozwój nowego modelu gospodarczego”.

Nowy focus Sell a Service:
analityka e-waste i troubleshooting.
Dzięki wiedzy, doświadczeniu i kompetencjom, które zebraliśmy podczas pracy SAS | AI z klientami usługowymi, zmiana focusu i obranie kierunku na branżę produktów e-waste i gospodarki obiegu zamkniętego, otworzyła przed nami rynek nie tylko pełen możliwości, ale również ogromnych potrzeb.
Raport “Global E-waste Monitor 2024” wskazuje, że do 2030 r. ilość e-odpadów wzrośnie do 82 mld kg, a wskaźnik formalnego recyklingu spadnie do 20%. Aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, konieczne jest zwiększenie inwestycji w infrastrukturę recyklingu, promowanie napraw i ponownego użycia oraz zwalczanie nielegalnych transportów e-odpadów.
Analizując szereg danych i raportów dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego i rynku e-waste - wiemy, że kierujemy uwagę na niezwykle ważny i ogromny obszar, nie tylko pod względem biznesowym, ale również środowiskowym i globalnym.


Kierunek przyszłość - SAS | AI Circularity Radar
Dzięki pracy z Fixit, badaniom i testom, dostrzegliśmy szereg problemów producentów i nie tylko wiemy, jak można im pomóc, ale też mamy na to rozwiązanie.
Wiemy, że tworzone przez nas narzędzie, jakim jest SAS | AI Circularity Radar może stać się niezwykle pożądane w najbliższym czasie przez producentów sprzętów elektronicznych, AGD oraz innych sprzętów i komponentów, które w wielu przypadkach są traktowane jako potencjalny odpad, nie tylko przez ich chęć do zmiany, ale również przez wymogi nakładane przez państwa i organy zajmujące się gospodarką obiegu zamkniętego i minimalizowania ilości e-odpadów w trosce o lepszą przyszłość i środowisko.
Na chęć do zmiany producentów, nie trzeba będzie czekać latami, bo odgórne ich wymuszenie zaczyna odbywać się już teraz. Przewagę zyskają Ci, którzy podejmą się ich najprędzej i zrobią to w sposób odpowiedzialny, a wprowadzone rozwiązania staną się wzorem dla innych. Właśnie do takich działań został stworzony SAS | AI Circularity Radar.
[Sprawdź SAS | AI Circularity Radar]
Przyszłość należy do obiegu zamkniętego
Wierzymy, że gospodarka obiegu zamkniętego to przyszłość branży elektronicznej. Nasze działania wpisują się w globalne trendy i regulacje, takie jak unijny Critical Raw Materials Act, który promuje zrównoważone zarządzanie surowcami. Do 2030 roku ilość e-odpadów wzrośnie do 82 milionów ton, dlatego tak ważne jest, aby już teraz podjąć działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Jak działa SAS | AI Circularity Radar? [Sprawdź w kolejnym artykule]